Pretražite novosti:

Grad Karlovac kandidirao četiri IPA projekta

26.10.2009.
Grad Karlovac je zaključno sa 16. listopadom 2009. godine kao zadnjim danom za prijavu projekata na rasipsani IPA Hrvatska – BiH natječaj koji je otvoren 17. srpnja 2009. godine pripremio i poslao četiri projekta. Projekti su ukupne vrijednosti 1.115.497,00 eura i mogli bi Karlovcu donijeti europska predpristupna sredstva na različitim poljima kulture, civilnog društva i kontinentalnog turizma.
„Greenways – Koridori održivog razvoja“
Cilj projekta je umrežavanje turistički atraktivnih destinacija u području središnje RH i sjeverozapadne BIH s ciljem osnaživanja i okrupnjavanja turističke ponude regije uz jačanje organizacijskih i ljudskih kapaciteta javnih i privrednih subjekata u području turizma, a kroz aktivnosti umrežavanja turističke ponude, edukaciju i zajednički marketing. Karlovačka županija i Karlovac, kao jedna od 6 turističkih destinacija regije (uz Lonjsko Polje, Plitvička jezera i Nacionalni park Kozara sa rijekom Vrbas, Nacionalni park Una i rijeka Sana i planina Lisina). Ruralno područje Karlovca osnažilo bi se dodatnom turističkom infrastrukturom, dok bi se Karlovačka županija promovirala u okviru regije 6 destinacija kroz zajednički katalog, itinerare, promotivne aktivnosti, edukacijama postojećih pružatelja turističkih usluga i podizanjem svijesti potencijalnih novih pružatelja, osnaživanjem turističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave, turističkih vodiča.
Nositelj projekta sa RH strane je Razvojna agencija Karlovacke županije, i nizozemska razvojna agencija SNV Balkans sa BIH strane. Karlovačka županija bi u projektu bila partner kao korisnik projekta, edukacija, sufinanciranje, predstavništvom Turističke zajednice Karlovačke županije itd.
„Umjetnost bez granica“
Namjera je organizirati zajedničku likovnu koloniju utemeljenu na kulturnoj baštini srednjevjekovnih starih gradova iz na području Karlovca i Bihaća. Likovne kolonije u trajanju od 7 dana odvijat će se u Karlovcu i u Bihaću. Unutar kolonija organizirat će se i studijsko putovanje gdje će se posjetiti stari gradovi na području Karlovca i Bihaća, radionice iz keramike i kamena, te izložbe stvorenih radova..Kolonijom se želi pokazati da postoje temelji za kulturnu razmjenu. Povezivanjem ustanova u kulturi, udruga likovnih umjetnika i samih umjetnika sa obje strane granice aktualizirati će se riješavanje problema kulturnih razmjena. Potoje konkretne ponude za razmjenu izložbenih programa između Bihaća i Karlovca koje su u ovom trenutnu neizvedive, jer komplicirane granične procedure predstavljaju krupnu prepreku za realizaciju ponuđenog. Uzrok ovih okolnosti je nedostatak ATA karnet sporazuma sa BIH strane koji omogućava izvoz umjetnina i drugih izložbenih i eksponata bez carinskih naplata te stvara velike prepreke u povezivanju ustanova, razmjeni projekata i umjetničkih izložbi. Poticanjem inicijative namjeravamo ubrzati proces potpisivanja ovog sporazuma. Našom inicijativom ostvariti ćemo dobrobiti za ustanove, udruge i umjetnike u obiju država.
„Poticanje socijalne kohezije kroz razvoj (jačanje) kapaciteta mjesne samouprave u Karlovcu i Bihaću“
 Projekt će trajati 18 mjeseci te će se aktivnosti odvijati na području Karlovca i Bihaća. Grad Karlovac u svome radu primjenjuje Lokalnu Agendu 21 i Olboršku povelju, a Bihać je pristupio ISO standardizaciji rada lokalne samouprave i dobivanju britanskog BEACON standarda dobrog upravljanja. Ipak, u oba grada tijela mjesne samouprave još nisu obuhvaćena ovim praksama. Cilj projekta je ojačati kapacitete tijela mjesne samouprave (gradskih četvrti, mjesnih odbora i mjesnih zajednica) za razvoj lokalnih sustava sudioničke (izravne) demokracije u Karlovcu i Bihaću, te umrežiti gradove u RH i BiH u primjeni načela međunarodnih dokumenata o održivom razvoju u prekograničnom području. Tijekom projekta educirati će se predstavnici 36 jedinica mjesne samouprave iz Karlovca i 35 iz Bihaća o zakonskim okvirima rada mjesne samouprave, primjerima dobre prakse u razvoju svojih zajednica te međusektorskom partnerstvu ; građani u Karlovcu i Bihaću informirati će se o uslugama tijela mjesne samouprave te će se izraditi imenik mjesnih samouprava u Karlovcu i Bihaću ; provest će se razmjena znanja i iskustava u Karlovcu i Bihaću ; javno će se zagovarati povećanje proračunskih izdvajanja za rad mjesne samouoprave u oba grada na 2% gradskog proračuna ; i pokrenut će se inicijativa prema 338 JLS u pograničnom području RH/BiH za stvaranje uvjeta za pristupanje Olborškoj povelji i ICLEI mreži lokalnih samouprava.
Projekt “RIFEST”
Stvaranje prekogranične turističke ponude regije temeljene na postojećim prirodnim resursima i tradiciji sportsko-rekreacijskih aktivnosti na rijekama. Cilj će se ostvariti kroz:
1. razvoj zajedničke prekogranične turističke destinacije koja obuhvaća slivno područje Kupe (Korana, Mrežnica, Dobra) i Une
2. uspostavljanje zajedničke prekogranične organizacije za održavanje festivala riječnih regata na slivnom području Une i Kupeu razdoblju svibanj-listopad
3. opremanje, uređenje i označavanje lokacija na kojima se održavaju riječne regate
4. stvaranje zajedničkog marketinga riječnih regata koje se već tradicionalno održavaju na Uni, Kupi, Mrežnici i Korani ….
5. podizanje razine znanja turističkih sportskih animatora (informatička znanja, strani jezik, turistička znanja, sigurnost turista i sudionika regate) i mnogi drugi.
U projekt je također uključeno postavljanje rekreacijsko turističke infrastrukture na obali Kupe u vidu fitnes sprava za vježbanje sudionika regata ali i svih građana koji to žele činiti na Kupi.