Pretražite novosti:

Grad Karlovac prijavio projekte na IPA-u

19.04.2012.
16. travnja je zaključen 3. javni raspis IPA prekogranična suradnja Hrvatska Slovenija. Grad Karlovac je zajedno s partnerima prijavio slijedeće projektne prijedloge:

Naziv projekta: “Knjižnica - pravo okruženje za mlade”.
Akronim projekta: PoMladi.
Opći cilj projekta je doprinjeti strateškim ciljevima Europske unije kao i gospodarskom razvoju projektnog područja unapređivanjem prekogranične komunikacije mladih kako bi se potaknula kultura čitanja i povećala razmjena znanja iz znanosti, tehnologije i kulturnih sadržaja.
Specifični cilj projekta je pripremiti mlade za cjeloživotno učenje, te učenjem jezika ojačati prekograničnu suradnju, komunikaciju i razmjenu knjižničnih i ostalih medijskih i kulturnih sadržaja u cilju poticanja znanja o kulturi susjeda i doprinosa konkurentnosti EU.
Nositelj projekta (vodeći partner) je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto, a partneri u projektu su Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac, Općina Novo mesto i Grad Karlovac.
Ukupna vrijednost projekta je 389.656,56 EUR.

Naziv projekta: “Vojno naslijeđe u službi turizma”.
Akronim projekta: LOWST.
Opći cilj projekta je pridonijeti prepoznatljivosti područja i kreiranju zajedničkog gospodarskog prostora stvaranjem zajedničke unikatne prekogranične turističke destinacije čija osnovna karakteristika je zajednička vojna povijest. Nositelj projekta (vodeći partner) je Gradski muzej Karlovac, a partneri u projektu su Grad Karlovac, Turistička zajednica grada Karlovca, Općina Pivka i Lokalni centar za unapređenje Pivka.
Ukupna vrijednost projekta je 788.199,38 EUR

Naziv projekta : Podizanje kapaciteta lokalnih uprava za očuvanje kulturne baštine - HeritageManagement
Akronim projekta: HERMAN
Posebni prekogranični cilj projekta je kreirati i implementirati zajedničke prekogranične aktivosti u koje će biti uključeni različiti dionici koji su uključeni u upravljanje kulturnom baštinom radi podizanja njihovih kapaciteta za upravljanje kulturnom baštinom, što će se postići ostvarenjem slijedećih potciljeva:
· uspostaviti prekogranično umrežavanje za upravljanje kulturnom baštinom
· Podići kapacitete kroz edukacijske radionice, prijenos znanja i razmijenu primjera dobrih praksi
· promoviranje važnosti održivog upravljanja kulturnom baštinom
Nositelj projekta (vodeći partner) je Grad Rijeka , a partneri u projektu su grad Karlovac, Hrvatski restauratorski zavod, Filozofski fakultet u Rijeci, Zavod za kulturo Slovenska Bistrica, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje, Univerza v Ljubljani
Ukupna vrijednost projekta je 417.340,13 EUR

Naziv projekta : Osnivanje zajedničkog kulturnog hodočasničkog puta i njegova promocija
Akronim: Marijanski putevi 2
Specifični cilj projekta je uspostavljanje prekograničnog Marijanskog hodočasničkog puta 2, koji će povezivati marijanska hodočasnička središta i druga marijanska svetišta u projektnom području.
Očekivani rezultati su: Izrađena i u prostor postavljena turistička infrastruktura za Marijanski hodočasnički put 2, izrađen zajednički plan promocije i trženja Marijanskog hodočasničkog puta 2, povezivanje kulturne i turističke infrastrukture u zajedničku prekograničnu ponudu, širenje jedinstvene prekogranične slovenskohrvatska hodočasničke regije, povećanje broja turističkih posjetitelja u projektnem području, podizanje kvalitete života ljudi u regiji, Jačanje prepoznatljivosti krajeva projektnog područja, poboljšanje kvalitete ponude krajeva, razmjena znanja i iskustava između Slovenije i Hrvatske, državna granica bit će samo formalna crta razdvajanja.
Partneri u projektu su RISO Ptuj (vodeći partner), Kozjanski park, Razvojna agencija Kozjansko, Udruga Međimurske ruke, Turistička zajednica općine Marija Bistrica i Turistička zajednica Karlovačke županije. Grad Karlovac je suradnik u projektu.

Naziv projekta: Zajednička uspostava regionalne turističke destinacije na području rijeke Kupe od izvora do ušća
Akronim : Curs Colapis II
Specifični cilj projekta je Koordinirano upravljanje rijeke Kupe kao zajedničkog razvojnog potencijala, na način koji će učinkovito upravljanje javne turističke infrastrukture i usluga.
Umrežavanje općina i gradova uz rijeku kupu kroz usklađenost infrastrukturnih usluga koje omogućuju daljnju integraciju turizma na Kupi. Općine i gradovi kao i u projektu Kurs Colapis nastaviti s nastojanjima za donošenje zakona potrebnih za učinkovito upravljanje rijeke i nastaviti izgradnju infrastrukture za njezinu uporabu. Konačno, općine i gradovi ojačati će međusobnu suradnju, što će pridonijeti i boljem umrežavanju turističke ponude na projektnom području.