Pretražite novosti:

Međunarodna konferencija povijesnih gradova

18.10.2012.
Međunarodna konferencija povijesnih gradova
Grad Karlovac predstavio svoj koncept očuvanja i oživljavanja gradske jezgre.
Predstavnice Grada Karlovca sudjelovale su u radu Međunarodne konferencije povijesnih gradova koja je održana 4. i 5 listopada 2012. u Dubrovniku u organizaciji Grada Dubrovnika, udruge Heritage Europe u suradnji s Hrvatskom udrugom povijesnih gradova, Turskom udrugom povijesnih gradova i Vijećem Europe.
Konferenciju podupiru OWHC, MedCities, UNESCO Venice Office, UNDP Zagreb, Hrvatska sekcija ECOVAST-a te IMO Zagreb. Konferenciji su između ostalih prisustvovali Louis Roppe, predsjednik Heritage Europe, Denis Ricard, generalni tajnik Organizacije za svjetsku kulturnu baštinu, predstavnici organizacija Council of Europe i UNESCO.
Udruga povijesnih gradova Hrvatske je osnovana u rujnu 2010 te danas okuplja 19 gradova: Dubrovnik, Ilok, Karlovac, Kaštela, Korčula, Mali Lošinj, Nin, Općina Novigrad (Dalmacija), Novigrad (Istra), Pag, Pula, Rovinj, Sisak, Solin, Split, Šibenik, Trogir, Varaždin, Vukovar i Zadar. Grad Karlovac je jedan od osnivača Udruge, a gradonačelnik Damir Jelić, obavlja funkciju zamjenika predsjednika Udruge. Delegaciju Grada Karlovca je vodila Marina Kolaković, zamjenica gradonačelnika i Ljubica Tržok pročelnica Upravnog odjela za poduzetništvo i poljoprivredu. Aktivnosti Grada na očuvanju i oživljavanju Zvijezde predstavila je Martina Furdek Hajdin, a projekte vezane uz podizanje razine svijesti o značaju Zvijezde kao kulturne baštine i „poluge“ za gospodarski razvoj grada predstavila je Marina Grčić. Obje prezentacije su poseban naglasak postavile na održiv, pametan i inovativan razvoj povijesnih gradova obzirom na specifične ciljeve konferencije budući da je konferencija tematski usmjerena na nove Strategije Europske unije za razdoblje 2013. – 2020. godine čija će politika odrediti način raspodjele europskih fondova – kao ključni izvor financiranja europskih povijesnih gradova.
Konferencija je bila prilika da se hrvatsko iskustvo podijeli s drugim gradovima i državama, ali i da se u razmjeni iskustava pronađu najbolja rješenja za nastajanje održivog razvoja povijenih gradova. Zajednički interes svih je povijesne gradove pretvoriti u živo tkivo u kojem njegovi stanovnici uživaju, a oni koji dođu kao posjetitelji, znanstvenici ili istraživači dobivaju duh toga grada na korist stanovništva. Sudionici konferencije su pripremili tekst Deklaracije o kulturnoj baštini europskih povijesnih gradova koju će uskoro predstaviti Europskoj komisiji u cilju kvalitetnijeg valoriziranja očuvanja kulturne baštine kao strateškog cilja Europske unije.