Pretražite novosti:

Mjesec borbe protiv ovisnosti

16.11.2012.
Mjesec borbe protiv ovisnosti
Grad Karlovac i ove godine aktivno se uključio u obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti i to pod nazivom „Odrastanje traži odgovorno ponašanje“.
U aktivnosti koje će se obilježiti u Mjesecu borbe protiv ovisnosti uključeni su: Grad Karlovac, osnovne škole grada Karlovca, Centar za mlade Grabrik, udruge koje djeluju u gradu Karlovcu, Karlovačka športska zajednica, Policijska uprava karlovačka, Medicinska škola Karlovac i Ekonomsko turistička škola.
Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti a osobito droga, te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.
Zlouporaba droga i posljedično ovisnost o drogama je globalni problem koji zahtijeva provedbu suvremenog, kompleksnog programa prevencije, edukacije, ranog liječenja i otkrivanja ovisnika, rehabilitacije, resocijalizacije, uz potporu i doprinos svih tijela.
Na lokalnoj razini promoviraju se zdravi stilova života, podizanja razine svijesti javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti i pružanju pomoći obitelji, osobito odgojnoj funkciji roditelja u prevenciji ovisničkog stila življenja. Pri tom je izuzetno važna suradnja s medijima na koje se apelira da u okviru svojih emisija/ informativnih prostora osmisle i prezentiraju medijske projekte koji razmatraju problem ovisnosti s različitih razina, kao što su edukativno-informativni članci o problemu ovisnosti, edukativno-informativne emisije o ovisnosti i suzbijanju zlouporabe droga s posebnim osvrtom na poboljšanje zaštite zdravlja djece, mladeži i obitelji i promoviranje zdravih stilova života, te kontinuirano praćenje aktivnosti koje će s ciljem obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti organizirati na lokalnoj razini.
Program prevencije mladih u gradu Karlovcu provodi se kroz školske redovne programe kao izvanškolske programe koje provode škole i udruge kroz različite radionice i predavanja. Grad Karlovac provodi Preventivni program grada Karlovca od 2006. godine čiji je cilj usvojiti vještine potrebne za uspješno građenje odnosa s djecom/mladima i roditeljima, te pružanja pomoći i podrške kad im je ona potrebna, uspostava mreže podrške između škole, roditelja i institucija zaduženih za zaštitu djece i mladih te kod djece i mladih razviti zaštitne mehanizme koji će im u rizičnim situacijama omogućiti da se odupru izazovima današnjice.
Program se odvija na tri razine: kroz stručne edukacije i radionice učitelja, rad s roditeljima i rad s djecom. Edukaciju s radionicama završilo je sveukupno 69 osoba, a u 2012. godini započela je nova edukacija za 32 osobe. Sudionici u provođenju programa bili su osnovne škole grada Karlovca, Gimnazija Karlovac, Centar za socijalnu skrb, Obiteljski centar Karlovačke županije, Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i Državno odvjetništvo u Karlovcu. Cijeli projekt koordiniralo je Povjerenstvo i Upravni odjel za društvene djelatnosti. Kao produkt seminara ( 13 edukativnih seminara) i radionica nastao je priručnik pod nazivom Poštujem i volim sebe, poštujem druge namijenjen radionicama za roditeljske sastanke i satove razrednog odjela.
Edukativni programi za roditelje sastoje se od radionica iz priručnika Poštujem i volim sebe, poštujem druge nastalom kroz edukaciju u okviru Preventivnog programa grada Karlovca 2006.-2009. i tribina za roditelje.
Programi za djecu i mlade prilagođavaju se specifičnostima svake škole. Provode se kontinuirano, a obuhvaćaju: organizirano slobodno vrijeme učenika kroz sportske aktivnosti, scenske, glazbene, likovne, filmske, informatičke, ekološke i slične družine, tribine, parlaonice, predavanja, projekte Mladi za mlade i radionice za učenike prikazane u priručniku Poštujem i volim sebe, poštujem druge.
Od 20. do 22. studenog 2012. održava se seminar pod nazivom „Osnovni elementi sistemskog pristupa obitelji“ kojeg održavaju voditeljice edukacije su Jasenka Pregrad, psihologinja, psihoterapeutkinja i supervizorica (Savjetovalište Homa) te prof.dr.sc. Lidija Arambašić, psihologinja i supervizorica (Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu).
OŠ Mahično

Povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti u Osnovnoj školi Rečica održana je radionica "Učimo: odgovornost" u organizaciji stručnih suradnica OŠ Rečica. Na radionici sudjelovali su učenici OŠ Rečica, OŠ Draganići i šestero učenika škole. Održana su dva projektna dana. Prvi projektni dan bio je na temu "Želim biti ja" za učenike od 5. do 8. razreda, a dan je započet glazbom, nastupom zbora OŠ Švarča pod vodstvom prof. Zorana Štefanca. Nakon toga su učenici pokazali gdje su sve bili i što su radili ove školske godine. Slijedio je rad u radionicama gdje su se pridružili učenici i psihologinja iz OŠ Draganići. Radionice su bile raznolike i kreativne. Nakon radionica slijedila je prezentacija uradaka, a radovi nastali u radionicama mogu se vidjeti u holu škole.
Drugi Projektni dan pod nazivom "Dozvoli mi biti dijete" za učenike od 1. do 4. razreda održan je istog dana a započet je predstavom koju su izveli učenici OŠ Grabrik i prezentacijom o tome gdje su bili i što su radili u ovoj školskoj godini. U radionicama koje su slijedile nakon prezentacije bilo je veselo i poučno. Plesalo se, pjevalo, glumilo, izrađivalo figurice i sl.
OŠ Rečica

U školi je provedena radionica pod nazivom „Učimo: Odgovornost“, koja je bila namijenjena učenicima razredne nastave. Organizirale su je stručne suradnice Osnovne škole Rečica, Gabrijela Jurić, prof. soc. ped. i Adriana Sladić, dipl. psih. S ciljem povezivanja škola i međusobnog upoznavanja, odgovornost su učili učenici OŠ Draganići, OŠ Mahično i OŠ Rečica. Kroz 90 minuta, obrađene su sljedeće teme:
o „Kakvi su odgovorni ljudi?“
o „Majmunica koja je željela biti kraljica“
o „Da, djeca su odgovorna“
Uratke s radionice (primjere odgovornog ponašanja djece i dječje definicije odgovornosti) mogu se pogledati na panou u holu škole.

Predavanje dr. sc. Dubravka Lepušića: Spolno odgovorno ponašanje

U školi je gostovao dr. sc. Dubravko Lepušić, s Klinike za ginekologiju i porodiljstvo KB-a „Sestara milosrdnica“ koji je ujedno i član povjerenstva za izradu Nacrta Kurikuluma Zdravstvenog odgoja (4. modul: Spolna/ rodna ravnopravnost i spolno odgovorno ponašanje). Predavanje je jedna u nizu aktivnosti koje doktor Lepušić provodi u sklopu projekta „Znanje je užitak“.
Uvod u predavanje pripremili su učenici-članovi tamburaškog orkestra KUD-a Rečica izvedbom pjesme ljubavne tematike.
Tijekom jednog školskog sata, učenici su upoznati s najboljim načinima zaštite svog zdravlja, kao i o čemu trebaju voditi računa prije započinjanja spolnog života, od kojih se sve spolnih bolesti moraju zaštititi te gdje se i kako informirati o ovoj temi. Između ostalog, doktor Lepušić je odgovarao i na anonimna pitanja o ovoj temi, koja su učenici prethodno napisali i ubacili u Sandučić povjerenja.
Gostovanje doktora Lepušića bila je i prilika za dodatno informiranje odgojno-obrazovnih djelatnika škole o načinima provedbe 4. modula Zdravstvenog odgoja u školama.

OŠ Banija

19.11. - Ivan Sušanj, dipl. psiholog iz Službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Karlovačke županije održao je predavanje za roditelje učenika sedmog razreda na temu „Ovisnosti“ ( alkohola, droge, kocke, televizije, mobitela, facebooka, videoigara… ).
20.11. - U dane razvoja kritičkog mišljenja i komunikacijskih vještina stručne suradnice Jasminka Petrekanić, pedagog i Dijana Grginčić, soc. pedagog organizirale su parlaonicu na temu:“Može li rođendan bez alkohola?“ u suradnji sa Osnovnom školom Dubovac i pedagoginjom Željkom Jančić.
Prije početka parlaonice učenici 6.r. predstavili su kratak skeč:“Gajba je prazna“.
Gosti (sudci ) bili su: Sanda Lovrić, soc.radnica, Ivan Sušanj, psiholog te Marina Bubaš, socijalna radnica. Kroz dva školska sata afirmacijska i negacijska ekipa pokazale su svoje znanje za određenu temu i usvojenost socijalnih vještina: slušanje, započinjanje razgovora, održavanje razgovora, postavljanje pitanja, samopredstavljanje te uvažavanje različitosti u mišljenju.
21.11. – Učenici petog razreda prisustvovali su predavanju policijskih službenika za prevenciju PU karlovačke na temu „Ovisnost“ s posebnim osvrtom na odluku grada Karlovca o zabrani konzumiranja, nošenja i posjedovanja alkoholnih pića maloljetnim osobama na javnim površinama.
26.11. – Na učiteljskom vijeću Marko Kraljević, dr.med. specijalista psihijatar iz Službe za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju održao je vrlo zanimljivo predavanje na temu:“ S kakvim poremećajima/poteškoćama učenika se susreće nastavnik u programu edukacije?“.
27.11. – Učenici 4.b razreda i posebnog odjela sudjelovali su u radionici: „Cyberbulling – elektroničko nasilje“. Radionica je održana u Gradskoj knjižnici I.G. Kovačić. Učenici su kroz kratke priče naučili kako izbjeći nasilje i kako pravilno postupati.
28.11. - Učenička zadruga Krijesnica imala je prodajnu izložbu učeničkih radova ispred crkve Sveta Tri kralja u svrhu promocije kvalitetnog ispunjavanja slobodnog vremena kroz rad u zadruzi. Radom u zadruzi učenici usvajaju navike i vrijednosti koje su neophodne u izgradnji kompetentnog i otpornog učenika koji se može oduprijeti negativnim utjecajima okoline u kojoj živi.
03.12. – Volonteri Hrvatskog crvenog križa upoznali su učenike prvog razreda s načinom reagiranja u opasnim situacijama kroz priču o mišici Milici. Između ostalog Milica ih je savjetovala kako postupiti kada im priđe nepoznata osoba.
04.12. – Za učenike sedmog razreda suradnik Hrvatskog crvenog križa, dr. Stojković, objasnio je koje sve opasnosti postoje i koje su posljedice ovisnosti po zdravlje te kako se pravilno zaštititi.
04.12. – Stručni suradnici škole Jasminka Petrekanić i Dijana Grginčić održale su predavanje za roditelje učenika sedmog razreda o odgovornom roditeljstvu i uzrocima uzimanja sredstava ovisnosti kod djece.
05.12. – U sportskoj dvorani škole održano je natjecanje u pikadu za učenike viših razreda u svrhu promocije sporta kao načina prevencije nepoželjnih oblika ponašanja kroz kvalitetno provođenje slobodnog vremena.U natjecanju su sudjelovale i OŠ Grabrik te OŠ Švarča, a na kraju je slijedio i konačni poredak postignutih rezultata.
05.12. – Nastavnica kemije Ankica Veseljić s učenicima sedmog razreda pripremila je radionicu, kroz dva školska sata, za učenike petog razreda na temu:“ Kako reći NE!“. Kako bi petašima što zornije osvijestili različite načine postupanja u kriznim situacijama, stariji učenici su odglumili nekoliko različitih primjera na temelju kojih su petaši u grupama donosili svoj sud o najprimjerenijem načinu reagiranja.
10.12. – U sklopu zdravstvenog odgoja volonteri Hrvatskog crvenog križa održali su predavanje i radionicu pružanja prve pomoći za učenike prvog razreda. Učenici su praktično sudjelovali u saniranju mogućih povreda.
11.12. – Učiteljica Danijela Jurac je sa učenicima PŠ Hrnetić sudjelovala u aktivnostima Dana scenskog izričaja u GK „Zorin dom“. Predstavili su se sa igrokazom „Kad te bubnem“.
17.12. – Područni ured za zaštitu i spašavanje Karlovac provodi nacionalni program edukacije djece mlađe školske dobi. Učenici drugog razreda imali su priliku upoznati se sa predstavnicima žurnih službi ( vatrogasci, policija, hitna služba i HGSS ). Posebno ih se dojmio pomoćnik HGSS-a, hrabri crni pas. Svi učenici dobili su raspored sati sa važnim brojevima telefona i uputama te enigmatiku na temu spašavanja i zaštite.
Kroz satove razrednog odjela učitelji su proradili teme iz zdravstvenog odgoja o ovisnostima.