Pretražite novosti:

Otkrivena spomen ploča poginulim vojnicima

09.04.2013.
Otkrivena spomen ploča poginulim vojnicima
Zamjenik gradonačelnika Dubravko Delić i župan Občine Ajdovšina Marjan Poljšak otkrili su spomen ploču na groblju Črniče u Sloveniji, u spomen na sve poginule pripadnike 96. Karlovačke pješačke pukovnije.
Otkrivanju ploče uz predstavnike Grada Karlovca prisustvovao je predstavnik veleposlanstva Hrvatske u Sloveniji g. Ivan Sabolić, te predstavnici udruga pristeklih iz Domovinskog rata, Matice Hrvatske, Društva Slovenaca u Karlovcu, Karlovačka građanska garda i Husari. U prigodnom programu sudjelovao je Karlovački vokalni oktet. Ideja za postavljanje ove ploče započela je u listopadu 2010. godine kada je izaslanstvo Grada Karlovca prisustvovalo komemoraciji kod spomenika 96. Karlovačkoj pukovniji.
Inicijator ove suradnje je Josip Pavlić. Njemu je zamjenik gradonačelnika Dubravko Delić uručio Medalju Grada Karlovca za doprinos jačanju kulturnih veza i suradnje Grada Karlovca s ustanovama u Republici Sloveniji. Kako je naglasio zamjenik gradonačelnika Delić, g. Pavliću je Medalja uručena i zbog izuzetnog zalaganja kod kontakata s Krajevnom skupnosti Črniče i općine Ajdovšćina u cilju postavljanja spomenika pripradnicima 96. Karlovačke pješačke pukovnije. Zamjenik gradonačelnika Dubravko Delić je prigodom otkrivanja spomen ploče rekao sljedeće:
- Srdačno Vas pozdravljam u ime građana Karlovca i u svoje ime na mjestu otkrivanja spomen obilježja pripadnicima 96. Karlovačke pješačke pukovnije, hrvatskim vojnicima koji su poginuli kao pripadnici austrougarske vojske u Prvom svjetskom ratu a pokopani su u mjestu Črniče. Ovo je i prilika i obveza zahvaliti se mještanima Črniča kao i nadležnim institucijama Republike Slovenije na pažnji kojom je godinama održavano ovo groblje.Iskreno zahvaljujem na suradnji u podizanju ovog spomen obilježja posebno gospođi Bruni Kastelic predsjednici Krajevne skupnosti Črniče, arhitektu Marku Kosovelu na zalaganju, gospodinu Josipu Pavliću koji je bio spona naše suradnje, općini Ajdovščina na čelu sa županom Marijanom Poljšakom na današnjem srdačnom dočeku kao i na zajedničkoj misi na kojoj smo se pomolili za duše onih zbog kojih smo se danas okupili. Nalazimo se na mjestu, samo djeliću Soške fronte - bojišnice na rijeci Soči gdje su stotine tisuća mladih i zdravih ljudi izgubili živote ujedinjeni u tragediji svih naroda koji su sudjelovali u ratu, čije su zemlje ostajale u crnini a obitelji u plaču, svjedočeći o vječnom pitanju smisla rata.Tragične sudbine onih koji su nas danas okupili na ovom groblju kao i tragične sudbine svih drugih bez obzira na kojoj su strani u ratu bili, upućuju nas da spoznaje i poruke našeg susreta prenosimo onima koji dolaze iza nas. Koristim ovu priliku istaknuti jako dobru suradnju naše gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić koja je inače središnja knjižnica Slovenaca u Hrvatskoj posebno s knjižnicom u Novom Mestu tako da mi u Karlovcu zajednički obilježavamo mnoge datume iz slovenske kulture i povijesti, kao i druge sadržaje gdje se trudimo biti dobri domaćini pa su u našem gradu izdane i knjige „Slovenci Karlovcu- Karlovac Slovencima“ autora Silvina Jermana našeg sugrađana kao i knjiga „Slovenci na Hrvaškem“ autora Danka Plevnika također Karlovčana a nadam se da i članovi Kulturnog društva „Slovenski dom Karlovac“ imaju dobre uvjete za rad. Gradski muzej Karlovac ima vrijednu suradnju s Vojnim muzejem u Pivki gdje zajednički nastupaju prema EU fondovima u smislu uređenja vojnog postava a također s Gradskim muzejem Nove Gorice s kojim je potpisan sporazum o suradnji na zajedničkoj izložbi koja će u gotovo identičnom postavu biti 2014. godine prezentirana u oba grada, a tematski je posvećena upravo obilježavanju 100 godišnjice Prvog svjetskog rata. Još jednom ističemo poštovanje prema dijelu zajedničke povijesti, zadovoljstvo odnosima u sadašnjosti u čemu je sadržan i poticaj boljoj suradnji i razumijevanju dva naroda koji su susjedi u budućnosti.
Sjećajući se danas poginulih vojnika pokopanih na groblju Črniče i odajući im počast odajemo i počast svima poginulim u ratu, ujedinjeni u težnji novim idealima u odnosima među ljudima i narodima, sada pod okriljem zastave Europske unije, kazao je Delić. 

O 96.Karlovačkoj pukovniji:
Prema podacima kojima raspolaže Gradski muzej Karlovac, 96. Karlovačka pješačka pukovnija je bila u sastavu 13 korpusa, 7. pješačke divizije, 14. Zemunske pješačke brigade zajedničke carsko – kraljevske vojske (Kaiser und königliches Heer, skraćeno K und K). Njezin službeni naziv je bio Infanterieregiment (pješačka regimenta) Ferdinad Kronprinz von Rumanien Nr. 96. Utemeljena je 01. siječnja 1883. godine. Počasni član i kum pukovnije bio je prestolonasljednik Ferdinand. Dan postrojbe bio je 17. svibnja na obljetnicu bitke s Napoleonovom vojskom na Predilu i Naborjetu u Kanalskoj dolini (Malborghetto) godine 1809.
Pukovnija je pred Prvi svjetski rat imala sljedeći razmještaj: u Petrovaradinu (Novi Sad) se nalazilo zapovjedništvo pukovnije te 1. i 3. bojna, 2. bojna je bila u Nevesinju (Crna Gora), a 4. bojna u Karlovcu. Sudjelovanje u bitkama na Soči nanijelo je gubitke i 96. Karlovačkoj pješačkoj pukovniji. Stradali vojnici pokopani su u Doberdobu, slovenskom naselju u Italiji tik uz državnu granicu oko 5 km sjeverno od Monfalconea gdje je bivše groblje sa spomenikom palim junacima 96. Karlovačke pješake pukovnije, te groblje u Vižintinima, sjeverno od kojeg se u zaleđu fronte mogu naći kaverne u kojima su neko vrijeme živjeli pripadnici 96. Karlovačke pješačke pukovnije. Najviše stradalih pripadnika 96. Karlovačke pješačke pukovnije, njih 466. Pokopano je na dobro očuvanom vojnom groblju u Črničah u Vipavskoj dolini koje ima status kulturnog dobra, a u znak zahvalnosti za hrabru obranu podignut im je i spomenik s mrtvim lavom na vrhu.