Pretražite novosti:

Prva međunarodna konferencija europskih idealnih utvrđenih gradova

05.09.2011.
Prva međunarodna konferencija europskih idealnih utvrđenih gradova
Predstavnici Grada Karlovca su prisustvovali Prvoj međunarodnoj konferenciji europskih idealnih utvrđenih gradova koja je održana 29.-30.kolovoza u gradu Daugavpils, Latvija. Organizatori konferencije su grad Daugavpils, Sveučilište Daugavpils Europski centar za suradnju u očuvanju utvrđene kulturne baštine ECCOFORT.
Na konferenciji su , pored predstavnika petnaestak gradova, sudjelovali predstavnici znanstvenih ustanova i agencije UNESCO-a specijalizirane za očuvanje vojne arhitekture i općenito utvrđenih gradova ICOFORT. U ime gradonačelnika, na konferenciji su sudjelovale prof. dr. sc. Ana Stavljenić Rukavina, savjetnica gradonačelnika za europske projekte i mr. sc. Marina Grčić, savjetnica za europske integracije. Sudionici konferencije su potpisali Deklaraciju o suradnji i pokretanju europske mreže utvrđenih idealnih gradova kako bi kroz razmjenu iskustava i znanja zajednički djelovali na očuvanju vrijedne kulturne baštine i njenom gospodarskom korištenju.
U Europi danas postoji oko pedesetak utvrđenih idealnih gradova koji su tijekom stoljeća uspjeli sačuvati ili prikladno transformirati svoje utvrde te istovremeno živjeti kao gradska središta. Utvrđeni idealni gradovi su građeni od 15. do 19. stoljeća u Europi, ali i na drugim kontinentima. Osnovne značajke ovih gradova su da fortifikacijski sustav ima pravilan geometrijski oblik koji je posljedica obrambene funkcije grada i tadašnje vojne tehnike. Gradom dominira središnji trg , oko kojeg se ulice šire radijalno kao u gradu Palmanova ili su ortogonalne kao što je to slučaj u Karlovcu. Takovi gradovi od svog postanka i nadalje ujedinjuju vojne i civilne funkcije te su tijekom povijesti ostvarili suživot između vojne utvrde i civilnih sadržaja. Utvrđeni idealni gradovi su vrijedni povijesni primjeri urbanog planiranja te su mnogi od njih zaštićeni kao nacionalna ili svjetska kulturna baština. Prva konferencija utvrđenih idealnih gradova u Evropi pokazala je da takvi gradovi imaju zajednički identitet te zadovoljavaju kriterije da budu posebna kategorija kulturne baštine. Svi takvi gradovi imaju slično povijesno nasljeđe koje se odnosi na urbano planiranje, strukturu vojnih utvrda, tehnike i oblike izgradnje, strateški položaj, obrambene funkcije i strukture i ulogu u obrani stanovnika te očuvanju nacionalnih interesa. Smanjenje obrambenog značaja ovih gradova tijekom povijesti i gubitak vojnih funkcija postavio je nove izazove pred ove gradove kako bi se nastavili razvijati primjereno sadašnjim potrebama i zahtjevima njihovih stanovnika.
Pretvorba utvrđenih idealnih gradova iz središta obrane u moderna gospodarska središta koja čuvaju, održavaju i gospodarski koriste svoju kulturnu baštinu je osnovna tema buduće suradnje dogovorene na Prvoj međunarodnoj konferenciji utvrđenih idealnih gradova.