Pretražite novosti:

Sigurna igra

20.04.2012.
Sigurna igra
Zamjenica gradonačelnika Marina Kolaković sa suradnicama sudjelovala je na II. Konferenciji za sigurnu igru, koja je održana u Zagrebu 18. travnja 2012. godine. Teme konferencije su bile: Prijedlog Zakona o sigurnosti na područjima za igru, Važnost hrvatskih norma za sigurnost u području igre i sporta, Opremanje dječjeg igrališta iz međunarodnih sredstava. Sustav sigurnosti u igraonicama, Važnost sigurnosnih pregleda igrališta u vrtićima, Važnost i uloga sigurnosnih podloga na dječjim igralištima, Sigurnost na sportskim igralištima i dvoranama u školama, Europska praksa u sigurnosti na sportsko – rekreativnim terenima i Sigurnost na spravama za igru na vodenim površinama.
Područje sigurnosti na prostorima za igru obuhvaća igraonice, igrališta za djecu na javnim površinama, u školama, vrtićima, trgovačkim centrima i sl., rekreativno-sportska igrališta te sprave za igru i zabavu na bazenima, obali i na vodenim površinama. Nakon uzastopnih brojnih ozljeda i nekoliko smrtnih slučajeva djece na prostorima za igru, koji su privukli medijsku pozornost, uočen je propust u postojećem zakonodavstvu. Uočeno je da niti jedna inspekcija zapravo nije nadležna za dječja igrališta, a naročito za igraonice, da državni inspektori nisu dovoljno educirani iz ovog područja, a ne postoji niti jedan konkretan propis koji bi obvezivao na provođenje nekih konkretnih sigurnosnih mjera. Nakon posljednjeg smrtnog slučaja u Splitu 2010. godine, tadašnja Vlada odlučila je da je potrebno donijeti propis ili niz propisa koji bi regulirali rad igraonica, tzv. „sivu zonu“. Formirana je međuresorna radna skupina koja je dobila zadataka da izradi prijedlog rješenja. Tada se Centar za kvalitetu i sigurnost obratio Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, te ponudio suradnju u izradi propisa, jer u tom području jedini posjeduju potrebna znanja i iskustvo i imaju veliku pomoć od RoSPA-e. Za navedeno Ministarstvo izradili su prijedlog Zakona o sigurnosti na igralištima. „Od tada do danas nije bilo konkretnih prijedloga od nijednog ministarstva. Stoga je Centar 2012. godine proširio prijedlog Zakona i ponovno će uputiti pismo Vladi kako bi ubrzali rješavanje ove važne problematike – donošenja Zakona o sigurnosti na prostorima za igru. Smatramo da je područje i problematika na koje se odnosi previše opsežno i važno, da bi se moglo kvalitetno riješiti samo s pravilnikom. Potreban je zakon koji će urediti osnovne odnose i propisati kaznene odredbe, a onda se pravilnicima mogu urediti pojedini detalji, ukoliko je potrebno.“, rekao je Marinko Kramarić predsjednik Centra za kvalitetu i sigurnost.
Na prostoru Hrvatske ne postoji jedinstveni registar igrališta i igraonica, pa se uopće ne zna koliko igrališta, sportskih igrališta ili igraonica ima. Ne vodi se niti evidencija ozljeda na prostorima za igru, pa se točno ne zna ni koliko se djece ozlijedi ili strada na igralištima. Prema procjenama baziranim na internoj evidenciji Klinike za dječje bolesti Zagreb, godišnje se u Hrvatskoj na igralištima teže ozlijedi nekoliko tisuća djece.
Marina Kolaković na Konferenciji je predstavila novo dječje igralište u Karlovcu: Vunsko polje, koje je financiralo Američko veleposlanstvo. Nakon što je igralište izgrađeno, Grad Karlovac je naručio postinstalacijski pregled igrališta u svrhu utvrđivanja usklađenosti novo montiranog i uređenog igrališta sa zahtjevima hrvatskih normi i sigurnosnih preporuka. Postinstalacijski pregled proveo je Centar za kvalitetu i sigurnosti. Time je Grad Karlovac uveo dobru praksu prije donošenja Zakona, a tim putem treba i nastaviti. Grad Karlovca ima 24 dječja igrališta, bez Vunskog polja. Kao „Grad prijatelj djece“, ali i bez navede titule najvažnija je sigurnost djece u gradu Karlovcu. Neka igrališta postavljena su prije 15-ak i više godina. Kako bi bili zaista sigurni da su djeca na dječjim igralištima sigurna, Grad Karlovca će zatražiti ponudu za godišnji pregled svih dječjih igrališta i privremenog vodenog parka na rijeci Korani. Nakon što stigne ponuda, donijet će se Odluka o mogućnostima provedbe pregleda obzirom na sredstva koja će biti potrebna u proračunu. Od pregleda se očekuje utvrđivanje stupnja rizika na dječjim igralištima te preporuke za poboljšanje sigurnosti djece na igralištima.