Pretražite novosti:

Sredstva i politike upravljanja baštinom

29.11.2012.
Sredstva i politike upravljanja baštinom
Povijesna baština je prilika za razvoj u koji treba uložiti mnogo financijskih sredstava,ali i strpljenja te osjećaja za realnost izrečeno je na jednodnevnoj radionici koja je ovaj tjedan održana na temu: Sredstva i politike upravljanja baštinom.
Francuski stručnjaci spremni su pomoći hrvatskim gradovima u pripremi projekata i rješavanju problema s kojima se gradovi susreću, a koje je Francuska uspješno riješila. Frederic Frapaise, predstavnik Veleposlanstva Francuske napomenuo je kako će Hrvatska ulaskom u EU moći računati na milijardu eura godišnje iz EU fondova koje će moći koristiti za obnovu kulturne baštine. „Karlovac u tom slučaju, ako bude imao dobrih projekata, mogao bi privući dio tih sredstava za potrebe obnove svoje zapuštene jezgre. Mi smo tu da pomognemo“, dodao je Frapaise.
Organizatori radionice bili su: Nacionalna udruga povijesnih gradova i regija te gradova s područjima pod zaštitom iz Francuske, Veleposlanstvo Francuske u RH, Hrvatska udruga povijesnih gradova i Grad Karlovac. Cilj konferencije bio je potaknut i diskusiju o sredstvima i politikama za senzibilizaciju građana o njihovoj baštini i životnom okviru, posebice u gradovima koji bilježe sve značajniji priljev turista.
Zamjenica gradonačelnika Karlovca, Marina Kolaković rekla je da je Grad Karlovac u proteklih godinu dana sudjelovao na tri konferencije koje su obrađivale tematiku povijesnih gradova i utvrda, a dvije od radionica održane su u Karlovcu. Kroz sve tri radionice povlače se pitanja oživljavanja i korištenja povijesne baštine uz korištenje suvremenih metoda, suvremenih zahtijeva življenja. Zamjenica Kolaković naglasila je: „ Pitanje naše povijesne baštine nije samo pitanje njezinog očuvanja i obnove već i njenog mudrog i svrsishodnog korištenja. Povijesnu baštinu ne treba shvaćati kao kontinuirani trošak, već kao priliku. Ovakve radionice su dragocjene zbog prenošenja iskustva i prakse te uspostavljanja međusobne suradnje“.
Grad Karlovac među mikro projektima u okviru revitalizacije Zvijezde provodi projekt „Zvijezda u školi“ putem kojeg se želi najmlađima kroz teoretski i praktični dio pokazati vrijednost i značaj povijesne baštine za grad Karlovac. Zamjenica Kolaković je dodala: „Nemoguće je očuvati baštinu i razvijati je ako mi sami nismo svjesni njezine vrijednosti, povijesne važnosti i potencijalne vrijednost“.
Glavni tajnik HUPG-a Milan Perić iznio je četiri najvažnija zaključka radionice a pripadaju Deklaraciji  Karlovac koja je usvojena na radionici: „ Prvo želimo unaprijediti suradnju francuske i hrvatske udruge povijesnih gradova. Drugo, suradnjom s francuskim veleposlanstvom želimo osigurati dolazak kvalitetnih francuskih stručnjaka na tom području, kreirati zajednički akt s prezentacijom hrvatskih povijesnih gradova i otvoriti pitanja iz te problematike. U 2013. godini u Dubrovniku bismo trebali organizirati međunarodnu radionicu na temu koja muči mnoga turistička središta, a to je regulacija prometa i upravljanje turističkim tokovima“.
Sudionici radionice iz Francuske izrazili su zadovoljstvo održanom radionicom i prezentacijama koje su pripremili hrvatski gradovi. Prezentacije su obuhvatile sve što je danas učinjeno u području očuvanja i upravljanja baštinom te probleme s kojima se svi gradovi susreću.
U 2013. godini sudionici su usuglasili da će održati ponovno radionice u Karlovcu i Dubrovniku.