Pretražite novosti:

Strategija integralnog razvoja ruralnih područja Grada Karlovca 2011 - 2015.

19.09.2012.
Strategija integralnog razvoja ruralnih područja Grada Karlovca 2011 - 2015.
Nakon višegodišnje izrade i primjene strateških razvojnih dokumenata koji su, većinom, sagledavali ukupan razvoj cijelog područja Grada Karlovca ili razvoj određenih sektora, Grad Karlovac, prvi u Republici Hrvatskoj, uz pomoć Programa Ujedinjenih Naroda za razvoj (UNDP-a), odlučio se na izradu strategije razvoja koja će se posebno baviti karakteristikama, problemima i prednostima ruralnih naselja gradskog prstena (51 naselje i gradske četvrti prijelaznih ruralno-urbanih značajki) kao jedinstvenih područja koja i danas čuvaju svoje ruralno nasljeđe.
Stretregiju su predstavili gradonačelnik Damir Jelić, zamjenica gradonačelnika Marina Kolaković, Davor Bončina predstavnik UNDP-a, konzultantica Bojana Markotić Krstinić, te pročelnica UO za poduzetništvo i poljoprivredu Ljubica Tržok.

Isto tako, naučene lekcije iz provedbe dosadašnjih razvojnih strategija, ali i viših razina, uglavnom su asimilirale ruralne prostore u urbanu cjelinu i nisu prepoznavale njihove posebnosti. Ovo nije strategija razvoja samo ruralnih naselja, već njihovog integralnog razvoja s urbanom cjelinom grada koja će pokušati harmonizirati njihov međusobni odnos, te naglasiti potrebu očuvanja ruralnosti seoskih cjelina kao motora razvoja urbanih sredina Grada Karlovca. Strategija integralnog održivog razvoja ruralnih područja Grada Karlovca osmišljena je kako bi se shvatila i provela vizija koja će postići socijalnu koheziju stabilnih ruralnih zajednica, održivih organizacija i održivog gospodarstva, koje će biti u stanju privući i zadržati kvalificirane stanovnike koji mogu doprinijeti ujednačenom rastu i razvoju ruralnih cjelina uz očuvanje nasljeđa. Provedba ove Strategije koristit će i razvijati postojeće institucionalne, planske, upravljačke i financijske mehanizme kako bi, na učinkovitiji način, odgovorili na specifične potrebe ruralnih područja u svrhu njihova bržeg razvoja. Ona neće tražiti dodatna provedbena sredstva već će pokušati povećati učinkovitost postojećih, odnosno usmjeravanje javnih sredstava u ruralne sredine gdje će biti najpotrebnija i najperspektivnija. Strategija daje okvir za ostvarivanje javno-privatnih partnerstva, te sinergijsko djelovanje privatnog sektora, tijela javne uprave, civilnog društva i donatora.
Ruralne zajednice moraju ojačati i same tražiti sredstva za budući razvoj ne očekujući direktnu pomoć središnje administrativne jedinice. Participativnim planiranjem zajedničkog razvoja moraju osmišljavati i provoditi razvojne projekte koji dovode do socijalne kohezije i ukupnog povećanja kvalitete života svih stanovnika ruralnih naselja. Ova Strategija samo stvara razvojni okvir. Ona je alat koji omogućuje usmjeravanje vlastitih potencijala k održivom razvoju i jačanju zajednice. U konačnici, Strategija stvara platformu za sinergijsko djelovanje ruralnih zajednica i urbane cjeline u cilju jačanja njihova zajedničkog identiteta, prepoznatljivosti i jedinstvenosti.
Svrha ove Strategije je pomoći i ubrzati razvoj ruralnih područja pružanjem potpore za korištenje poticajnih sredstava lokalne, regionalne, nacionalne i međunarodne razine, posebno sredstava namijenjenih razvoju ruralnih prostora te manje raznijenim područjima i društvenim skupinama Republike Hrvatske. Ona je stvorila podlogu za ulazak ruralnih naselja u LEADER područja, odnosno područja koja se nalaze u LAG-ovima što omogućuje i korištenje sredstava iz svih mjera IPARD (kasnije EAFRD, nakon 2014-te) programa za integralni razvoj ruralnih zajednica, što do njezine izrade, nije bilo moguće.

Strateški ciljevi:
1. Razvoj okolišno i ekonomski održive poljoprivredne proizvodnje
2. Diverzifikacija djelatnosti na ruralnim područjima, posebno razvojem turizma, obrta i mikro-poduzetništva
3. Razvoj „zelenog“ poduzetništva i poljoprivrede te uporabe obnovljivih izvora energije u svrhu energetske samoodrživosti lokalnih razvojnih dionika i njihova doprinosa zaštiti okoliša
4. Jačanje ruralnih zajednica i povećanje kvalitete života lokalnih stanovnika
5. Razvoj identiteta i prepoznatljivosti različitosti ruralnih područja te lokalnih proizvoda i usluga

Mogući oblici potpora korisnicima kojima će se realizirati Strategija:
· sufinanciranje izrade dokumentacije potrebne za prijavu na nacionalne/međunarodne izvore financiranja i legalizacije poljoprivrednih gospodarskih objekata te razvoja diverzifikacije gospodarskih djelatnosti u ruralnim područjima
· kapitalne investicije u malu društvenu i komunalnu infrastrukturu i opremanje
· kapitalna ulaganja u adaptaciju, izgradnju, opremu, materijale, preradu i slično
· naknade start-up troškova povezanih sa stvaranjem dodane vrijednosti, kvalitete, standarda, proširenja, marketinga, branding-a maloprodaje, podizanja svijesti
· sufinanciranje troškova marketinga, promidžbe, jačanja svijesti
· sufinanciranje zapošljavanja dugoročno nezaposlenih stanovnika,
· stjecanje znanja i vještina, umrežavanje, udruživanje i druge aktivnosti potrebne za provedbu partnerskih projekata
i drugi oblici potpora prema posebnim odlukama

Prioritetna orijentacija provedbe na:
· poduzetnike i organizacije koje su posvećene dugoročnom održivom razvoju lokalnih ruralnih zajednica Grada Karlovca
· projekte koji najbolje ostvaruju strateške ciljeve i usklađeni su s identificiranim aktivnostima
· projekte koji jasno pokazuju ekonomsku i društvenu dobrobit lokalnih ruralnih zajednica
· projekte koji ostvaruju zaštitu okoliša, uvođenje novih, okolišno prihvatljivih tehnologija i metoda, te omogućuju energetsku učinkovitost
· projekte koji imaju najveću mogućnost uspjeha na višim razinama (nacionalni i međunarodni izvori financiranja)
· projekte koji ostvaruju najveću vrijednost za uložena sredstva
· projekte koji omogućuju održivo zapošljavanje/samozapošljavanje lokalnih stanovnika ruralnih zajednica

Provedba Strategije, u svrhu izrade Baze projektnih ideja, započinje objavom Javnog poziva za prikupljanje projektnih ideja na web stranicama Grada Karlovca te direktnim savjetovanjem sa stanovnicima i gospodarstvenicima u Mjesnim odborima ruralnih područja Grada u razdoblju od 24.09.-01.10. 2012. Svrha Baze projektnih ideja je formiranje usmjerenih poticajnih mjera Grada Karlovca kao i potpora projektima za privlačenje sredstava iz regionalnih, nacionalnih i međunarodnih izvora.