Pretražite novosti:

Svi za jednog, jedan za sve

10.10.2014.
Svi za jednog, jedan za sve

Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac provodi projekt „Svi za jednoga, jedan za sve“, kojeg sufinancira EU iz Europskog socijalnog fonda. Projekt se bavi integracijom učenika s poteškoćama u redovni odgojno - obrazovni sustav. Partneri u projektu su Grad Karlovac i šest odgojno - obrazovnih institucija na području grada Karlovca i Karlovačke županije; OŠ Dubovac, OŠ Dragojle Jarnević, OŠ Grabrik, OŠ Švarča, OŠ Turanj i OŠ Draganići.
U rujnu je organizirana studijska posjeta za nastavno i nenastavno osoblje Centra i šest partnerskih škola u specijaliziranu ustanovu Šubićevac u Šibeniku. Svrha studijskog putovanja bila je da se učitelji i nenastavno osoblje upoznaju s radom napredne specijalizirane ustanove, izmjene iskustva i primjere dobre prakse, upoznaju moderniziranu specijaliziranu opremu te prošire svoja znanja. Za sudionike su održane edukacije, koje su vodili četiri trenera iz Učilišta IDEM u suradnji sa stručnim osobljem Centra Šubićevac. Prvoga dana studijske posjete, edukaciju su vodili Davorka Schmidt s temom „Uloga mobilnog stručnog tima i pomoćnika u nastavi u inkluzivnom obrazovanju“, Robert Cimperman s temom „Iskustvo preobrazbe ustanova s posebnim odgojno-obrazovnim programom u središta potpore redovnim odgojno-obrazovnim ustanovama”, Ivona Šabarić Rubeša s temom “Razmjena iskustva prilikom izrade IOOP-a“ i Vanja Marković s temom „Socijalno poduzetništvo-nova strategija strukovnog obrazovanja učenika s teškoćama“. Drugoga dana, četiri stručna djelatnika Centra Šubićevac prezentirali su sudionicima svoj rad, iskustva i primjere dobre prakse. Nakon edukacija i prezentiranja rada Centra Šubićevac, učitelji i nenastavno osoblje imali su priliku razgledati Centar te sudjelovati na nastavi i na dvije radionice, koje se provode kao priprema za samostalan život uz podršku u stambenim zajednicama; vezenje i izrada suvenira, poslovi održavanja okoliša i zgrade, poljoprivredni poslovi u stakleniku i održavanje čistoće zgrade. Sudionici su imali mogućnost upoznat se s modernom specijaliziranom opremom, pri čemu je na njih najveći utjecaj ostavio uređaj za neurofeedback terapiju. Studijska posjeta trajala je dva dana, a sudjelovalo je 39 sudionika.

Za vrijeme provedbe projekta organizirana je edukacija za nastavno i nenastavno osoblje Centra i partnerskih škola, edukacija za roditelje, radionica za učenike te velika kreativna radionica za učenike i njihove roditelje. Organiziran je izlet u Ekopark Krašograd za sve učenike koji sudjeluju u projektu. U pratnji učenika sudjelovali su njihovi učitelji, koordinatori projekta i roditelji. Prvoga dana, Krašograd je posjetilo 58-ero djece iz Centra, OŠ Grabrik, OŠ Švarča i OŠ Dragojle Jarnević, a drugoga dana na izletu je sudjelovalo 68-ero djece iz Centra, OŠ Dubovac, OŠ Draganići i OŠ Turanj. Učenici su imali priliku družiti se sa svojim vršnjacima, ojačati timski duh u mnogobrojnim igrama u kojima su zajednički sudjelovali, a čije je sadržaje za njih pripremilo osoblje Krašograda i animatori.