Pretražite novosti:

Zajedno protiv zapuštenih površina i ambrozije - vrijeme je za akciju!

11.06.2012.
Zajedno protiv zapuštenih površina i ambrozije - vrijeme je za akciju!
U tijeku je obilazak poljoprivrednog redara područjem Grada Karlovca. Obiđite svoje zemljište uredite ga. Ukoliko se radi o poljoprivrednom zemljištu dužni ste ga održavati sposobnim za poljoprivrednu proizvodnju. Pod tim se naročito smatra sprječavanje njegove zakorovljenosti i obrastanje višegodišnjim raslinjem.
Ukoliko tijekom obilaska poljoprivredni redar uoči zapuštene površine zakorovljene ili obrasle višegodišnjim raslinjem postupit će prema odredbama Odluke o agrotehničkim mjerama i mjerama za uređivanje i održavanje poljoprivrednih rudina, na području Grada Karlovca (GGK br. 03/10). Ambrozija je korovna, jednogodišnja biljka koja naraste i do 3 metra u visinu. Ime roda Ambrosia potječe od grčke riječi koja znači "hrana bogova". Ima vretenast korijen. Stabljika je uspravna, razgranata, posuta grubim dlačicama. Listovi su a dužine 5-10 cm, nasuprotno raspoređeni, razdijeljeni u uske režnjeve i posuti gustim dlačicama. Cvjetovi su žućkasti, glavičastog oblika koji su skupljeni u grozdaste cvatove. Biljka najčešće nastanjuje staništa poput željezničkih pruga, rubna područja uz ceste, putove, gradilišta ali i poljoprivredne površine, vrtove, cvjetnjake pa i parkove dakle svugdje gdje ima dovoljno svjetla.
Ambrozija proizvodi veliku količinu peludi po biljci, godišnje prosječno proizvede oko 60.000 sjemenki. Samo sjeme je izrazito otporno pa može preživjeti i do 30 godina.  Zapuštena zemljišta je potrebno urediti i zasijati travom. Ako se radi o pojedinačnim biljkama mogu se suzbiti čupanjem prije cvatnje zajedno s korijenjem. U slučaju većih površina preporučuje se košnja. Korovi se kose prije cvatnje a naročito ambrozija koju se kosi nisko do 5 cm od tla. Treba naglasiti da je vrlo važno ne čekati i uništavati ambroziju u cvatnji jer se tada koncentracija peludi može višestruko povećati i time uzrokovati opsežnije tegobe i pospješiti širenje. Obveznici provođenja mjera su svi vlasnici i ovlaštenici poljoprivrednog zemljišta.
Agrotehničkim mjerama koje se trebaju provoditi su:
1. zaštita od erozije
2. sprečavanje zakorovljenosti
3. zabrana, odnosno obveza uzgoja pojedinih vrsta bilja na određenom području
4. suzbijanje biljnih bolesti i štetočina
5. korištenje i uništavanje biljnih otpadaka
Mjerama za uređivanje i održavanje poljoprivrednih rudina koje se trebaju provoditi su:
1. održavanje živica i međa
2. održavanje poljskih putova
3. uređivanje i održavanje kanala
4. sprečavanje zasjenjivanja susjednih čestica
5. sadnja i održavanje vjetrobranih pojasa

Peludne prognoze trenutno pokazuju umjerenu ili nisku koncentraciju peludi alergogenih biljaka no slijedi nam period cvatnje najiritantnije od svih alergogenih biljaka ambrozije. Vremenske prilike utječu na početak i trajanje sezone stvaranja peludi. Suho i toplo vrijeme tijekom cvatnje ambrozije pospješuje sazrijevanje i otpuštanje peludi, a koncentracija peludnih zrnaca u zraku je niža za hladna i kišovita vremena. Što možemo učiniti SADA za sebe, svoje bližnje i sve ostale koji imaju tegobe uzrokovane peludom trava a naročito ambrozije? Suzbijanje treba provoditi sada. Treba naglasiti da je vrlo važno ne čekati i uništavati ambroziju u kolovozu jer je tada u punom cvatu, pa se koncentracija peludi može višestruko povećati i time uzrokovati opsežnije tegobe i pospješiti širenje.
Obveznici provođenja mjera uklanjanja ambrozije, prema Naredbi o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije – Ambrosia artemisiifolia L. ( NN br. 72/07 ), su vlasnici i korisnici poljoprivrednog obrađenog i neobrađenog zemljišta (vrtova, oranica, livada itd.), šuma i lovišta, ovlaštenici upravljanja vodotocima i kanalima te površinama uz vodotoke i kanale, ovlaštenici upravljanja i održavanja površina uz javne prometnice i željezničke pruge, ovlaštenici upravljanja parkovima i drugim javnim zelenim površinama.

Ambrozija na POLJOPRIVREDNIM POVRŠINAMA može se suzbiti ili ukloniti na sljedeće načine:
1. agrotehničkim mjerama: pridržavanjem plodoreda, obradom tla, pravovremenom sjetvom i gnojidbom kulture, višekratnim prašenjem strništa i neobrađene (nezasijane) poljoprivredne površine
2. mehaničkim mjerama: međurednom kultivacijom, okopavanjem, plijevljenjem i pročupavanjem izbjeglih biljaka, redovitom (višekratnom) košnjom, priječenjem prašenja i plodonošenja biljaka
3. kemijskim mjerama: uporabom učinkovitih herbicida koji imaju dozvolu za promet i primjenu u Republici Hrvatskoj za suzbijanje ambrozije, a u skladu s uputom za primjenu koja je priložena uz sredstvo.

Korovi nisu samo prijetnja zdravlju, oni nanose veliku štetu i poljoprivrednim kulturama. Uz to što iz zemljišta iznose velike količine hranjivih tvari, često su domaćini uzročnicima biljnih bolesti kao štetnicima koji napadaju poljoprivredne kulture.
KOME PRIJAVITI ZAPUŠTENA PODRUČJA OBRASLA U AMBROZIJU I DRUGE KOROVE?
Nisu svi jednako savjesni a ni svjesni koliko je ambrozija alergogena i ima veliki negativni utjecaj na ljude stoga sve poljoprivredne i ostale površine zarasle u ambroziju i druge korove možete prijaviti:
Poljoprivrednoj inspekciji- telefon: 047/ 415-267
Fitosanitarnoj inspekciji - tel. i fax: 01/ 464 76 88
Šumarskoj inspekciji – telefon: 01/4811 285
Poljoprivrednom redaru- telefon: 047/ 628-203
Komunalnom redaru- telefon: 047/ 628-222
Ukoliko niste sigurni u čijoj je nadležnosti zapušteno i zakorovljeno zemljište nazovite bilo koga od gore navedenih i vjerujte da pomoć neće izostati.